20 skvelých tipov na výlet v Banskej Bystrici a jej okolí

Metropolu stredného Slovenska - Banskú Bystricu, obklopujú Starohorské vrchy, Kremnické vrchy a Poľana. Po príchode do mesta vás určite uchváti atmosféra Námestia SNP, moderné podniky a sakrálne pamiatky. Ak však po nejakom čase zatúžite spoznávať aj krásy okolia, ponúka sa vám nespočetné množstvo aktív. Pre dobrodruhov odporúčame lezecké steny Kaľamárka, ferraty v Kremnici alebo Splav Hrona. Romantickým dušiam poskočí srdce v malých uličkách Bansej Štiavnice, v Kremnici či v malebnej Španej doline. Tak veľa možností... Poďte s nami na výlet do Banskej Bystrice a jej okolia.

Kam na turistiku?

Pustý hrad (23 min. autom z Banskej Bystrice)

pusty hrad banska bystrica vylet

Pustý hrad sa majestátne vypína nad mestom Zvolen, nad sútokom Hrona a Slatiny v nadmorskej výške 475 – 571 m n. m. Je jedným z najstarších ranostredovekých hradov na Slovensku. Tento hradný komplex je v súčasnosti hradnou zrúcaninou, avšak vďaka bohatej histórii a krásnej prírode stále láka množstvo návštevníkov. Tvoria ho dva hradné komplexy, Dolný a Horný hrad, prepojené spojovacou časťou. Najstaršiu správu o Pustom hrade obsahuje prameň nazývaný Gesta Hungarorum - Činy Uhrov, napísaný na začiatku 13. storočia.

Pre výstup na Pustý hrad si je ideálne vyhradiť aspoň pol dňa. Samotný výšľap vám po modrej turistickej značke zaberie v priemere len 1 hod. 20 min. priamo z centra mesta. Na vrchole vás potešia jedinečné výhľady na Zvolenskú kotlinu a okolité pohoria.

Králická tiesňava a Králický vodopád (15 min. autom z Banskej Bystrice)

kralicky  vodopad banska bystrica vylet

Králická tiesňava zakončená Králickým vodopádom je príjemnou rodinnou prechádzkou v krásnom lesnom prostredí. Tiesňavu a vodopád nájdete neďaleko obce Králiky, ktorá je východiskovým bodom pre túry do Kremnických vrchov. Samotný vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 650 m.n.m. a dopadá do Farebného potoka z výšky 7 metrov. Obkolesený je mohutným skalnatým masívom, ktorý so svojimi zákutiami dotvára dokonalú scenériu. Balvany sú porastené zeleným machom a po ceste vás budú v potoku sprevádzať voľne popadané stromy. Prechádzka k vodopádu je vhodná pre všetky vekové kategórie. Skalné bralá naokolo tiesňavy dosahujú slušnú výšku - niekedy aj 20 metrov.

Náučný chodník hrebeňom Veľkej Fatry (20 min. autom z Banskej Bystrice)

banska bystica velka fatra vylet

Táto stredne náročná trasa je dlhá 11 kilometrov a má 9 zastávok. Na túto prechádzku je vhodné vyhradiť si aj celý deň. V najvyššom bode prekonáte prevýšenie 716 metrov. Na chodníku vás budú sprevádzať tabule s informáciami o miestnej faune a flóre, ako i so zaujímavými faktami o lokalite a salašníctve. Východiskový bod začína pri vrcholovej stanici bývalej sedačkovej lanovky na juhovýchodnom svahu vrchu Líška a končí pri Chate pod Borišovom. Náučný chodník môžete absolvovať aj s prespaním priamo na chate s celoročnou prevádzkou. Chata má ideálnu prístupovú a východiskovú polohu na križovatke turistických chodníkov. Dobrodružná noc vás tu vyjde len na 25 € na lôžku v spoločnej izbe.

Vrch Krížna - 1574 m n. m. (20 min. autom z Banskej Bystrice)

krizna banska bystrica vylet

Krížna je tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry s nadmorskou výškou 1574 m. n. m, ktorý sa nachádza v geomorfologickom podcelku Hôľna Fatra. Je významnou križovatkou značených turistických chodníkov – jeho vrcholom vedie Cesta hrdinov SNP, na ktorú sa pripája Veľkofatranská magistrála. Priamo na vrchole nájdete vysielač (oplotený vojenský objekt). Neďaleko neho sú umiestnené informačné tabule s detailnými informáciami o okolitých kopcoch. Po výstupe sa vám naskytnú výhľady na Malú Fatru, Západné a Nízke Tatry, Poľanu, Štiavnické vrchy a Chočské vrchy. Turistické chodníky na Krížnu sú otvorené celoročne a neplatí pre ne zimná uzávera. Z východiskového bodu Turecká trvá výstup do 3 hodín po žltej a modrej turistickej značke

Jedinečným je aj fakt, že na vrchol Krížnej sa viete dostať aj na bicykli. Cyklotrasa začína v obci Dolný Harmanec a pokračuje cez Bystrickú dolinu. Jej dĺžka je 15 kilometrov s prevýšením 1274 m.
 

Oddych v Kúpeľoch Brusno
 

Harmanecká jaskyňa (15 min. autom z Banskej Bystrice)

harmanecka jaskyna banska bystrica vylet

Národná prírodná pamiatka ukrývajúca sa v Kremnických vrchoch. To je Harmanecká kvapľová jaskyňa, ktorá leží na severnom svahu vrchu Kotolnica vo výške 828 m n. m. Jej podzemné siene a chodby sú tvorené snehobielou kvapľovou výzdobou, nástennými vodopádmi s ružovkastými závesmi, ako aj jazierkami so vzácnymi jaskynnými perlami. V jaskyni sa okrem primitívnych rastlín nachádza aj život niekoľkých druhov netopierov ako je podkovár veľký, netopier fúzatý či netopier brvitý.

Prístup k jaskyni je po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 metrov. Prechádzka od parkoviska vám zaberie približne 40 minút a spríjemnia ju tabule náučného chodníka, kde sa dočítate množstvo zaujímavých informácii. Celková dĺžka jaskyne je 3123 m, pričom pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1020 metrov. Trvanie prehliadkovej trasy vám zaberie približne 60 minút. Nezabudnite si so sebou vziať sveter, či bundu. Teplota vzduchu v jaskyni sa totižto pohybuje v rozmedzí od 5,8°C do 6,4°C.

Cenník vstupného:
Dospelí - 10 €
Deti od 6 do 15 r. a Invalidi - 5 €
Študenti  a osoby nad 60 rokov - 9 €

Priamo v Banskej Bystrici

Hodinová veža

hodinova veza banska bystrica vylet
Obrázok: Michal Tomeček

Štíhla, krásna, majestátna… Priamo v srdci mesta sa vypína dominanta banskobystrického námestia SNP – Šikmá hodinová veža. Jej výstavba sa začala v roku 1552, no dokončená bola až v roku 1553. Prvé záznamy o jej vychýlení sú až z roku 1920, kedy boli na vedľajšom dome zaznamenané trhliny. Odchýlka pramenila z demontáže susediacej budovy. V súčasnosti je šikmou až o 68 cm. Veža slúžila spočiatku ako strážna – strážnici z nej mali úlohu pozorovať nepriateľa. Dnes je možné ju navštíviť – po vystúpení 101 drevených schodov môžete sledovať výhľady na námestie, Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a okolité kopce.

Pamätník a Múzeum SNP

muzeum snp banska bystrica vylet

Múzeum Slovenského národného povstania je celoštátne špecializované múzeum, ktoré sídli v architektonicky nezvyčajnej budove postavenej v roku 1969. Ako je z názvu jasné, múzeum je špecializované na dokumentovanie vývoja slovenskej spoločnosti vo vojnových rokoch 1938 až 1945 s dôrazom na dokumentáciu protifašistického oslobodzovacieho boja a Slovenského národného povstania. Pri vstupe do areálu vás privíta lietadlo, ktoré zásobovalo povstalcov. Samotná výstava je tvorená panelmi s historickým zhrnutím.  Pamätník sa tak s múzeom stáva neoddeliteľnou súčasťou poznávania Slovenskej histórie.  

Kúsok romantiky a poznávanie histórie

Špania dolina (15 min. autom z Banskej Bystrice)

spania dolina banska bystrica vylet

Máličko obyvateľov a vzácna história kvôli ťažbe medi. Taká je toto malebné, pokojné miesto ukryté v Starohorských vrchoch, len kúsok od Banskej Bystrice. Svojich návštevníkov prekvapí bohatou baníckou históriou a jedinečnou atmosférou. Špania dolina predstavuje aj pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Jej unikátom sú práve tradičné banícke ľudové domy a Banský orloj, ktorý stále funguje. Symbolom tejto rozprávky z malebnej baníckej dedinky je rímskokatolícky Kostol Premenenia Pána, ktorý stojí na vŕšku v opevnenom areáli. Dostanete sa k nemu po unikátnom drevenom schodisku, ktoré vedie k nemu až z námestia. V tejto malebnej dedinke nájdete aj Múzeum čipky v Klopačke, Historickú školu prof. Jozefa Mistríka a Múzeum medi, kde sa nachádza kompletná zbierka minerálov z miestnych ložísk.

Cez dedinu vedie niekoľko náučných chodníkov, pričom sú všetky pamiatky a chodníky už moderne označené QR kódom. Jedným klikom sa tak cez aplikáciu v mobile dozviete o dedine množstvo zaujímavostí.

Banská Štiavnica (45 min. autom z Banskej Bystrice)

banska bystrica banska bystrica vylet

Tento malebný, romantický klenot je síce od Banskej Bystrice vzdialený takmer 50 kilometrov, určite však stojí za vašu návštevu. Mestečko svetového dedičstva leží v objatí Štiavnických vrchov a považuje sa za jedno z najkrajších miest na Slovensku. Štiavnica sa pýši jednou z najkrajších barokových kalvárii v Európe, ktorá stojí na kopci Scharffenberg. Samotná kalvária má 17 zastavení a tri kostoly. Pri spoznávaní mesta nesmiete vynechať epicentrum lásky – Dom Maríny. Archív tvorí 2 900 veršov rukopisu tej najzaľúbenejšej Sládkovičovej básne.

Čo poteší nejedného labužníka je množstvo originálnych kaviarní a reštaurácii priamo v centre. Za zmienky určite stojí niekoľko „insta-friendly“ spotov ako je kaviareň Divná pani, Ruin Cafe, Stará škola a Cafe Gavalier. Viac ako isté je, že pri prechádzke historickými uličkami narazíte na ďalšie miesta, ktoré vás očaria – útulné čajovne, banské krčmy či moderné reštaurácie. V letných mesiacoch netreba vynechať návštevu okolitých tajchov a schladiť sa v priezračnej vode alebo si dopriať romantickú prechádzku po brehu.

Kremnica  (45 min. autom z Banskej Bystrice)

kremnica banska bystrica vylet

Zlatá Kremnica! Jej siahodlhá história hovorí o tom, ako vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz mesta je však zložený z mozaiky príbehov z baníctva a mincovníctva. Pýchou banského mesta je Štefánikovo námestie s mestským hradom a gotickým kostolom sv. Kataríny postaveným v 15. storočí. Počas letných mesiacov je už tradične mesto oživené obľúbenými podujatiami ako  Hudba pod diamantovou klenbou, Kremnický hradný organ, či satirické Kremnické gagy.

Kalvária Banská Bystrica (10 min. autom z Banskej Bystrice)

kalvaria banska bystrica vylet

Jeden z architektonických skvostov Banskej Bystrice – tak by sa dala opísať baroková kalvária na úpätí vrchu Urpín. Ak hľadáte pokoj, povznášajúcu atmosféru a kúsok a únik od ruchu mesta, ste tu správne. Celý komplex sa skladá z niekoľkých objektov: osem kaplniek krížovej cesty, kostolík – pôvodná Kaplnka Božieho hrobu a „Urpínska lipová alej“. Vnútornú silu vám dodajú práve jej niekoľko storočné stromy. Areál je vyhľadávaným miestom nielen veriacich, ale všetkých, ktorí túžia po načerpaní nových síl v objatí prírody.

Hrad v Slovenskej Ľupči (15 min. autom z Banskej Bystrice)

slovenska lupca hrad banska bystrica vylet

Hrad v Ľupči, ktorý sa vypína na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier bol založený v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. Patrí medzi naše najzachovalejšie hrady. Na dolnom nádvorí hradu nájdete Korvínovu lipu, ktorá sa zaraďuje medzi najstaršie lipy v Európe. Pokiaľ by ste zatúžili nahliadnuť aj do interiéru, vstup je možný len so sprievodcom. Počas komentovanej prehliadky uvidíte nádvoria hradu, horný hrad, hradné chodby, kaplnku a niektoré miestnosti. Zaujímavosťou hradu je studňa vysekaná do skalnatého brala s hĺbkou 62 metrov, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb.

Hvezdáreň na Vartovke (30 min. autom z Banskej Bystrice)

Hvezdaren na Vartovke banska bystrica vylet
Obrázok: Wikipedia 

Vedeli ste, že prvé astronomické a meteorologické pozorovania boli vykonané v Banskej Bystrici už v roku 1855? Ak aj vás zaujíma pozorovanie oblohy a nevšedných meteorologických úkazov, ste na správno mieste. Na vŕšku Urpín – týčiacim sa nad Banskou Bystricou bola už v 16. storočí postavená strážna veža – Vartovka, ktorú neskôr prebudovali na hvezdáreň. V súčasnosti tu nájdete hornú kupolu s hlavným teleskopom Celestron 1400 XLT a dolnú kupolu s ďalekohľadom Coudé s refraktorom 150/2 250. Okrem toho vás tu čaká bohatý program: prednášky, besedy, nočné pozorovania, výstavy výtvarných prác či premietanie filmov. V areáli hvezdárne sa nachádza aj voľne prístupné ohnisko a oddychová terasa.

Na Vartovku sa dostanete z niekoľkých východiskových bodov. Z ulice Žltý piesok vás hore privedie trasa značená belasými hviezdičkami, zo železničnej stanice Mesto zas modrý turistický chodník. 

Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského (15 min. autom z Banskej Bystrice)

pamatny dom tajovskeho banska bystrica vylet
Obrázok: svkbb.eu

Hor sa za stopami literárnych velikánov. Rodný dom spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského je malá drevenička uprostred dedinky Tajov. Pamätný dom je kultúrnou pamiatkou a patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku. Predstaviteľ literárneho realizmu - J. G. Tajovský sa v obci narodil a prežil tu celé detstvo aj študentské roky. Stála expozícia ponúka možnosť nahliadnuť do života a tvorby nielen jeho, ale aj jeho manželky Hany Gregorovej. Okrem toho tu nájdete aj súhrn informácii o histórii obci a jej iných významných osobností. Expozícia v Pamätnom dome Jozefa Gregora Tajovského patrí k Literárnemu a hudobnému múzeu v Banskej Bystrici.

Návštevu treba objednať 2 dni vopred na tel.č. 048 4710772, 04710758 alebo e-mailom na lektor.lhm@svkbb.eu.

Je otvorená na požiadanie: utorok – nedeľa: 9.00 – 16.00 hod.

Laznícky dvor pod Pôjdami v Detve (45 min. autom z Banskej Bystrice)

laznicky dvor banska bystrica vylet
Obrázok: zahoramizadolami.sk

Dom deduška Večerníčka naozaj existuje. Vyskočil z rozprávky a usalašil sa v nádhernej podpolianskej prírode v Detve. Domček má slamenú strechu, pod oknami drevenú lavičku a belasú farbu. Je súčasťou Lazníckeho dvora pod Pôjdami, kde máte šancu nahliadnuť do života na vidieku. Uchváti vás pôvodná tradičná ľudová architektúra s hospodárskym strojmi a výstava historických bicyklov. Okrem kúska minulosti tu nájdete aj domáce zvieratká (zajace, ovečky, sliepky, mačky, psíkov), ktoré zaručene spríjemnia vašu návštevu.

Otváracie hodiny:
Apríl – október
Piatok – 17:00 – 20:00 (počas letných prázdnin až do 23:00)
Sobota – 10:00 – 17:00
V ostatných termínoch po telefonickom resp. osobnom dohovore.


Pre aktívne rodiny a skupinky priateľov

Splav Hrona v Nemeckej  (22 min. autom z Banskej Bystrice)

splav hrona banska bystrica vylet
Obrázok: splavhrona.sk

Nejedno letné dobrodružstvo začína na vode! Ak vám do dovolenkového programu chýba aktívne strávený deň, hurá na vodu. Organizované splavy Hrona na Hornom úseku (Brezno – Sliač) majú svoju dlhoročnú tradíciu. Súčasťou vodáckeho výletu je aj zabezpečenie kompletnej výstroje (pádla, lode, vesty..) s inštruktážou a lokálnou dopravou. Nemusíte sa teda ničoho obávať. Splav začína v motoreste Nemecká, kde dostane podrobné informácie, vybavenie a mapku s popisom trasy. Splav Hrona je vhodný ako pre rodiny s deťmi, tak aj pre skupiny priateľov a dvojice. Podľa počtu osôb vám bude pridelený čln: dvoj až trojmiestne kánoe alebo päť až šesťmiestne raftové člny.

Splav Hrona môžete absolvovať od jari do jesene. 

Via Ferrata Skalka (55 min. autom z Banskej Bystrice)

via ferrata skalka banska bystrica vylet

Jedinečná turistická atrakcia leží v srdci stredného Slovenska. Široká sieť ferratových trás ponúka lezecké cesty s rôznou obtiažnosťou. Jednotlivé lezecké cesty sú prepojené aj rôznymi technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kyvadlo, kladina a lanové mosty. Pre tých, ktorí nemajú strach je tu pripravení najdlhší ferratový most na Slovensku s celkovou dĺžkou 78 metrov. Vstup na ferraty bez ferratového setu (prilba, sedák, tlmič pádov) je zakázaný. Celé vybavenie si viete zapožičať priamo v areáli, v jednej z požičovní. Na ferraty odporúčame ísť počas letných mesiacov. V zime je sezónna uzávera, takže ideálne obdobie pre návštevu je od júna do konca novembra.

Ak sa chystáte autom, zaparkujte na verejnom parkovisku pri Relax centre Skalka, len neďaleko nástupu na ferraty. Autobus vás dovezie na najbližšiu autobusová zastávku - Kremnica, Skalka.

Lezecký park Kalamárka (50 min. autom z Banskej Bystrice)

banska bystrica vylet kalamarka
Obrázok: Milan Haviar

Dobrodruhovia pozor. Málokto z milovník horolezectva vie, že aj v okolí Zvolena sú vhodné cvičné skaly pre výcvik všetkých druhov lezenia. Zoskupenie skalných masívov Kalamárka pripomína nedotknutú pevnosť.  Plocha o rozlohe 250-300 m2 je plná stien a vežičiek pre každého skalolezca. Táboriť tu je možné na lúke pri chatkách v bezprostrednej blízkosti skál a studne s pitnou vodou. Pre veľkých nadšencov sú od roku 2018 aj dostupné publikácie – Lezecký sprievodca Kalamárky. V sprievodcovi je na 352 stranách spracovaných 5 oblastí: Horné skaly, Dolné skaly, Južné skaly, Boriakove skaly a Melichova skala. Nájdete tu výborne spracovanú históriu lezenia s bohatou obrazovou prílohou.
 

Tandemový paragliding
 

Donovaly (30 min. autom z Banskej Bystice)

donovaly banska bystrica vylet

Donovaly ležia na rozhraní Liptova a Pohronia a na hranici národných parkov Veľká Fatra a Nízke Tatry. Táto horská obec Donovaly sa v zime hemží aktívnymi lyžiarmi a v lete turistami, rodinami s deťmi a dokonca aj seniormi. Nájdete tu adrenalínové atrakcie FunArény Donovaly s najdlhšou bobovou dráhou na Slovensku, lanovým parkom bungee trampolínami a nafukovacím hradom. Aktívnych športovcov potešia možnosti cykloturistiky až na 42 značených trasách. Ak sa vám nechce šľapať do pedálov, krásy okolia môžete spoznávať aj na elektrobežkách len za 10 €  na hodinu. Požičať si ich môžete na pokladni na parkovisku pri stanici lanovky na Novú hoľu. A čo pre tých najodvážnejších? Paragliding! Pozrite sa na Donovaly z vtáčej perspektívy a vychutnávajte výhľady na okolité vrchy. Zoskok s inštruktorom je bezpečný a v prípade priaznivého počasia si budete môcť sami skúsiť, ako sa padák ovláda.
 

Tip na tandemový zoskok
 

Tále (40 min. autom z Banskej Bystrice)

tale banska bystrica vylet
Obrázok: tale.sk

Kopec zážitkov v zime aj v lete! Také sú Tále a ich okolie. Pre domácich veľmi známe, pre turistov veľmi obľúbené. Celý rezort leží priamo uprostred Nízkych Tatier, čo poskytuje výborné zázemie pre širokú škálu športov. V zime si užijete parádnu lyžovačku na šiestich vlekoch a bežkárske trate. Naopak v lete vám dni spríjemní golf na prvom 18-jamkovom majstrovskom ihrisku na Slovensku. Ak nehráte golf, požičajte si e-bike a vybehnite na výlety po okolí. Okrem aktívne stráveného času si vás podmaní lokálna gastronómia ukrývajúca sa troch štýlových reštauráciách a jednej kolibe. Oddych si môžete dopriať aj v Spa & Wellness vrátane bazéna so slanou vodou.


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Andrea Tušimová

Copywriter

Andrea je náš interný copywriter. Píše texty do prezentácii aj články na náš blog. Okrem písania sa venuje aj práci s deťmi - pôsobí ako pedagóg tanca na základnej umeleckej škole. Keď jej zostane kúsok voľného času, nájdete ju v galérii, divadle, na jóge alebo v jednej z bratislavských kaviarní :)