Donovaly plné zážitkov: Tieto atrakcie musíte vyskúšať

Boli ste už na Donovaloch? Táto horská obec neďaleko Banskej Bystrice sa stala rajom pre lyžiarov, turistov, cyklistov, paraglidistov a na svoje si prídu aj deti. Donovaly ponúkajú množstvo fantastických atrakcií a zážitkov, ktoré každý rok lákajú množstvo ľudí všetkých záujmov a vekových ročníkov. Prečítajte si, čo by ste nemalli vynechať pri svojej ďalšej návšteve čarovných Donovalov.

Pre turistov

Donovaly sú centrom turistiky. Ich poloha medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou je na tento druh športovej aktivity priam stvorená. Môžete si vybrať množstvo skvelých trás od najľahśích až po tie, ktoré preveria vašu kondíciu.

Kalište

kaliste donovaly atrakcie

Ak milujete prechádzky, no nie ste skúsení turista, vyberte sa na nenáročnú túru po žltej značke k osade Kalište. Osada Kalište (924 m) v Starohorských vrchoch, vzdialená len dve hodiny pohodovej chôdze od Donovalov, má veľmi smutnú históriu. Ako mnoho iných dedín a osád, bola počas druhej svetovej vojny vypálená. Na rozdiel od iných, Kalište nebolo nikdy obnovené. K vypáleniu došlo 18. marca 1945. Po vypálení obce ostalo stáť zo 42 budov iba 6. Pozdĺž celej trasy vedie náučný chodník a v cieli nájdete stálu expozíciu Múzea SNP.

Trvanie: 2 hod.
Dĺžka: 12 km
Trasa: Donovaly – Vrchlúka – Bully – prameň Pri javore – sedielko pod Hrubým vrchom – lúka Hrivková (chatová osada Močiare) – Kutiny – NKP Kalište – partizánske bunkre nad Markovou – NKP Kalište – Kutiny – traverz Hrubého vrchu – Jačmenisko – Dlhá lúka – prameň pri javore – Bully – Vrchlúka – Donovaly

Korytnica

korytnica donovaly atrakcie

Ak hľadáte jednoduchú túru určenú aj pre menej zdatných turistov, vyberte sa na Korytnicu. Turistická trasa vedie po žltej značke z Donovál cez Mišúty, do doliny Žarnovka. Pri hlavnej ceste sa ocitnete na rázcestí do Korytnice. V minulosti bola známa ako slávne kúpele, kam sa chodil liečiť aj cisár František Jozef. Dnes si tu môžete nabrať najstudenšiu liečivú vodu na Slovensku, zo stále výdatných prameňov. Chladná dolina je ideálna na prechádzky najmä počas horúcich letných dní.

Dľžka: 14 km
Trvanie: 6 hod. 
Trasa: Donovaly, parkovisko – Cesta hrdinov SNP – Kozí chrbát – Hiadeľské sedlo – Sedlo pod Babou – Korytnica


Tandemový paragliding
 

Cesta hrdinov SNP

kozi vrsok donovaly atrakcie

Vykročte po Ceste hrdinov SNP. Ide o najdlhšiu slovenskú turistickú trasú, ktorá má neuveriteľných 760 km. Neľakajte sa! Nemusíte ju prejsť hneď celú. Trvalo by vám to niekoľko týždňov. No za 2 a pol hodiny prejdete po červenej značke aspoň na Kozí chrbát a užijete si hrebeňovku s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry. Nezabudnite sa cestou pristaviť aj pri pozostatkoch špaňodolinského banského vodovodu, ktorý stráži drevený permoník Baltazár!

Dĺžka: 8 km 
Trvanie: 2:30 h
Trasa: Červená značka: Donovaly – Polianka – Kečka – Handlanka – Kozí chrbát

Kam sa na Donovaloch ešte oplatí ísť za výhľadmi?

Nová hoľa – 1361 m.n.m
Vrch Zvolen – 1403 m.n.m 
Kozí chrbát – 1330 m.n.m 
Prašivá – 1652 m.n.m
Veľká Chochuľa – 1753 m.n.m
Čierny kameň – 1478 m.n.m
Majerova skala – 1283 m.n.m


Harmanecká jaskyňa

harmanecka jaskyna donovaly atrakcie

Harmanecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Kremnických vrchoch a Starohorských vrchoch v Dolnom Harmanci. Vstupná časť jaskyne, ktorú ľudia nazývali Izbica, bola známa od nepamäti. Ďalšie neznáme časti jaskyne boli objavené náhodne vtedy iba osemnásťročným Michalom Bacúrikom. Stalo sa to v roku 1932. Jaskyňa je dlhá 2650 metrov, z toho je pre verejnosť prístupnených 720 m. V jaskyni sa nachádza 1043 schodov, ktorými sa prekonáva viac ako 30 metrový výškový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou časťou prehliadkovej trasy.

Prístup k Harmaneckej jaskyni je od parkoviska na štátnej ceste Harmanec - Turčianske Teplice severozápadne od Banskej Bystrice. Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom chodníku s prevýšením 260 m. Výstup trvá približne 40 min.


Prístup autom k jaskyni:

Z Banskej Bystrice smer Turčianske Teplice, Martin cez Harmanec – 13 km 
Z Ružomberka smer Banská Bystrica cez Donovaly, Staré Hory, Harmanec – 50 km 
Z Turčianskych Teplíc cez Šturec smer Banská Bystrica – 20 km

Raj pre deti

Horský prechod Donovaly je známy nielen ako zastávka pre šoférov, lyžiarov a turistov. Na svoje sit tu prídu aj tí najmenší. Pre deti ponúkajú Donovaly množstvo skvelých atrakcií, z ktorých ich nebudete vedieť dostať ani párom volov. Vyrazte s nimi za zážitkami.

Habakuky (Rozprávkový svet Pavla Dobšinského)

habakuky donovaly atrakcie
Obrázok: slovenskycestovatel.sk

Svet plný zázračných bytostí tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Pre návštevníkov ponúka atmosféru slovenských ľudových rozprávok od nášho najznámejšieho autora rozprávok – Pavla Dobšinského. O nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu sa postarajú hrdinovia ľudových príbehov ako sú Popolvár, Loktibrada či Zlatá Priadka. Rozprávková dedinka je ideálnym miestom pre školské výlety alebo organizovanie firemných posedení. Zabavia sa tu malé a veľké deti všetkých ročníkov. Už len čakáte, kedy sa spoza Škrupinového zámku vynorí sám rozprávkar Dobšinský so zápisníkom v ruke. Okrem originálnej architektúry sa tu zabavíte na interaktívnych divadelných predstaveniach, alebo pri ukážkach ľudových remesiel.

Habakuky sú otvorené počas letnej sezóny.

Donovalkovo (Hlavné mesto detí)

atrakcie donovalkovo donovaly
Obrázok: donovalkovo.sk

Detské mestečko je tvorené domčekmi, ktoré sú ako skutočné dospelácke verzie, no všetko je v nich presne na mieru pre malých objaviteľov. Okrem budov a zariadenia tu nájdete aj autentické kostýmy pre dokonalý zážitok. Vaše ratolesti sa môžu premeniť na superhrdinov či obľúbené rozprávkové postavičky. Zábavu v Donovalkove koordinujú animátori a deti naučia všetko, čo sa im bude hodiť v dospelosti. Chcete vedieť čo? Napr. ako natankovať, čo robiť v prípade požiaru, ako narábať s peniazmi, ako separovať odpad, ako samostatne nakupovať alebo ako si objednať koláč v cukrárni.

Donovalkovo má tiež svoju minifarmu so zvieratkami, ktoré čakajú na malých farmárov, ktorí ich prídu napojiť, nakŕmiť a dobre sa o ne postarajú. Ďalšou dominantou hlavného mesta detí je dopravné ihrisko. Tu sa naučia pravidlá cestnej premávky. V Donovalkove čaká na vaše deti až 23 domčekov zmenšených tak, aby reálne zapadli do detského sveta. Ráčte vstúpiť!

Fun Aréna Donovaly

funarena donovaly atrakcie
Obrázok: funarena.sk

Hľadáte na Donovaloch zábavu pre celú rodinu? Ak áno, potom zavítajte do závaného parku Fun Arény Donovaly. Na atrakciách sa tu zabavia najmä deti, ale potešia sa aj ich rodičia. Môžete sa tu vyblázniť na bobovej dráhe, trampolínach alebo sa môžete naučiť niečo nové vo vodnom svete. Čas strávený v prírode tak dostane pridanú hodnotu.

Obľúbenou a veľmi vyťaženou atrakciou je 900 metrov dlhá bobová dráha, ktorá ponúka krásne výhľady na horskú panorámu. Adrenalín zabezpečí 7 skokov a 11 zákrut. Nemusíte sa však báť. Tempo si určujete sami ovládaním brzdovej páky a maximálna rýchlosť je 45 km/h.

Ďalším super zážitkom je aj lanový park, ktorý vo Fun Aréne nájdete. Veľkí aj malí si tu môžu vyskúšať pocit horolezca alebo nádateľa v džungli. Lanový park má dĺžku viac ako 500 metrov a nachádza sa vo výške 2 metre nad zemou. Môžete si vybrať trasu podľa obtiažnosti. O bezpečnosť sa stará istiace lano, ktoré budete mať celý ćas pripnuté o svoj lezecký postroj.

Menšie detičky poteší Myšiačikov detský park plný edukatívnych aktivít. V areáli tečie potôčik, ktorý prepája rôzne aktivity ako detský lanový park, reguláciu zavlažovania, plťkovanie na jazierku, stavanie priehrad a vodné ihrisko. Tu si môžu deti vyskúšať fungovanie fyzikálnych zákonov a zistiť, že fyzika vie byť veľká zábava.

Milovníkov zážitkov potešia aj trampolíny, bungee trampolíny a elektrokolobežky.

Otváracie hodiny nájdete na www.funarena.sk.

Zábava aj v zime

Donovaly sú známe aj množstvo lyžiarských svahov a kvalitných lyžiarskych stredísk. Sneh tu nebudete musieť hľadať lupou. Kvôli vyššej nadmorskej výške, tu v zime nájdete prirodzený aj technický sneh.

Park Snow Donovaly

park snow donovaly atrakcie

Nájdete tu spolu 19 zjazdoviek rôznej náročnosti, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilejších lyžiarov. Stredisko sa môže pochváliť 14. vlekmi a 2. lanovkami. Park Snow Donovaly sa rozdeľujú na dve časti podľa názvu oblasti, kde sa lyžuje: Nová Hoľa a Záhradište. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 11 km. Zabaviť sa na snehu môžete nielen cez deň ale aj v noci. Stredisko ponúka možnosť večerného lyžovania. Priaznivci bežkovania ocenia viacero bežeckých tratí v okolí strediska. Nájdete tu aj požičovňu lyží a výstroja a lyžiarsku škôlku pre detičky. Lyžiarsky areál poskytuje okrem lyžovačky aj bobovú dráhu a klzisko.

Ďalšie atrakcie v okolí Donovalov!

Technický chodník v Španej doline

spania dolina donovaly atrakcie

Špania Dolina je obec s bohatou tradíciou, kde nájdete banícke pamiatky, tradičnú architektúru, zvyky a tradície banskej obce. V minulosti bola v Európe známa najmä ťažbou medenej rudy. Nájdete tu aj poschodové banícke ľudové domy. Panoráme Španej doliny dominuje ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia s vysokou vežou. Ku kostolu sa dá okrem cesty vystúpiť aj po 160 schodoch krytého schodiska.

V obci Špania dolina sa nachádza malý náučný Banský chodník. Chodník sa dá prejsť približne za 2 až 4 hodiny. Hneď pri Klopačke sa nachádza banský vláčik, ktorý poteší najmä deti. Banský chodník je udržiavaný počas celého roka. Začína pri Klopačke, odtiaľ vedie stúpajúcim chodníkom popri šachtách a štôlniach na Fajtlovú. Vyhliadkové miesto na halde Maximilián, z kadiaľ je nádherný panoramatický výhľad na okolité hory. Okruh má v súčasnosti 7 zastavení, na každom zastavení sa nachádza informačná tabuľa aj s prípadným nákresom.

Vlkolínec

vlkolinec donovaly atrakcie

Osada Vlkolínec je skutočne výnimočná. Ide o jedinú slovenskú obec, v ktorej nenájdete žiadnu modernú zástavbu. Tvoria ju len pôvodné drevenice. Pre svoj tradičný charakter a výnimočnosť bola zapísaná 11. novembra v roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. K chráneným objektom osady patrí až 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia. Typickým príkladom vlkolínskeho domu je roľnícky dom, ktorý patrí do expozície Liptovského múzea v Ružomberku. Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra a prechádza ním cyklistická trasa.


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Barbora Rusňáková

PR a Marketing manažér

Baška sa venuje public relations, komunikácii s novinármi, marketingu, copywritingu a spolupráci s influencermi. Miluje cestovanie, o ktorom rada píše. Jej snom je precestovať svet. Vo voľnom čase ju nájdete v divadle, kine, galérii, pri turistike alebo knihe.